FANDOM


The Chronicles of the Sword was a World Championship tournament held every decade on the planet Filgaia. The tournaments played pivots roles in Omega II: Tag Team Tournament and Omega III: Dark Resurrection. Omega Destruction would also host a tournament.

TournamentsEdit

1st Tournament (2760 AΩX)Edit

Winner: Trode Levesque
Runner Up: The Dragovian King
Prize: The Dragovian Sword

  Quarterfinals
Semifinals
Final
                           
   Unknown    
 The Dragovian King    
     The Dragovian King    
     Unknown    
 Unknown  
   Unknown    
       The Dragovian King  
     Trode Levesque  
   Garland    
 Unknown    
     Garland  
     Trode Levesque    
 Unknown  
   Trode Levesque    

2nd Tournament (2770 AΩX)Edit

Winner: Azure Knight
Runner Up: Shadow Knight
Prize: ?

  Quarterfinals
Semifinals
Final
                           
   Indigo Knight    
 Celadon Knight    
     Celadon Knight    
     Shadow Knight    
 Unknown  
   Shadow Knight    
       Shadow Knight  
     Azure Knight  
   Garland    
 Azure Knight    
     Azure Knight  
     Crimson Knight    
 Unknown  
   Crimson Knight (Troad Leveques)    

3rd Tournament (2780 AΩX)Edit

Winner: Scourge
Runner Up: Shadow Knight
Prize: ?

  Quarterfinals
Semifinals
Final
                           
   Scourge    
 Unknown    
     Scourge    
     Celadon Knight    
 Celadon Knight  
   Unknown    
       Scourge  
     Shadow Knight  
   Shadow Knight    
 Unknown    
     Shadow Knight  
     Bye    
 Azure Knight  
   Crimson Knight    

4th Tournament (2790 AΩX)Edit

Winner: Scourge
Runner Up: Nikolai Sokolov
Prize: ?

  Quarterfinals
Semifinals
Final
                           
   Indigo Knight    
 Azure Knight    
     Indigo Knight    
     Scourge    
 Celadon Knight  
   Scourge    
       Scourge  
     Nikolai Sokolov  
   Shadow Knight    
 Crimson Knight    
     Crimson Knight  
     Nikolai Sokolov    
 Nikolai Sokolov  
   Unknown    

5th Tournament (2800 AΩX)Edit

Winner: Scourge
Runner Up: Azure Knight
Prize: ?

  First Round Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Azure Knight    
2  Augst Henriksen    
     Azure Knight    
 
     Nikolai Sokolov    
3  Unknown  
4  Nikolai Sokolov    
     Azure Knight    
     Bye    
5  Crimson Knight    
6  Unknown    
     Crimson Knight  
 
     Shadow Knight    
7  Shadow Knight  
8  Unknown    
     Azure Knight  
     Scourge  
9  Indigo Knight    
10  Scourge    
     Scourge  
 
     Unknown    
11  Celadon Knight  
12  Unknown    
     Scourge  
     Yusuke Nebular    
13  Unknown    
14  Yusuke Nebular    
     Yusuke Nebular  
 
     Unknown    
15  Unknown  
16  Unknown    

6th Tournament (2810 AΩX)Edit

Winner: Augst Henriksen
Runner Up: Shadow Knight
Prize: ?

  First Round Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Augst Henriksen    
2  Unknown    
     Augst Henriksen    
 
     Balgaine Ales    
3  Balgaine Ales  
4  Unknown    
     Augst Henriksen    
     Bye    
5  Azure Knight    
6  Unknown    
     Azure Knight  
 
     Crimson Knight    
7  Crimson Knight  
8  Indigo Knight    
     Augst Henriksen  
     Shadow Knight  
9  Yusuke Nebular    
10  Unknown    
     Yusuke Nebular  
 
     Unknown    
11  Unknown  
12  Unknown    
     Yusuke Nebular  
     Shadow Knight    
13  Shadow Knight    
14  Celadon Knight    
     Shadow Knight  
 
     Nikolai Sokolov    
15  Nikolai Sokolov  
16  Unknown    

7th Tournament (2820 AΩX)Edit

Winner: Yusuke Nebular
Runner Up: Lambda Zellwegger
Prize: ?

  First Round Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Augst Henriksen    
2  Unknown    
     Augst Henriksen    
 
     Balgaine Ales    
3  Unknown  
4  Balgaine Ales    
     Bye    
     Yusuke Nebular    
5  Unknown    
6  Azure Knight    
     Azure Knight  
 
     Yusuke Nebular    
7  Crimson Knight  
8  Yusuke Nebular    
     Yusuke Nebular  
     Lambda Zellwegger  
9  Unknown    
10  Shadow Knight    
     Shadow Knight  
 
     Unknown    
11  Unknown  
12  Unknown    
     Shadow Knight  
     Lambda Zellwegger    
13  Indigo Knight    
14  Celadon Knight    
     Indigo Knight  
 
     Lambda Zellwegger    
15  Nikolai Sokolov  
16  Lambda Zellwegger    

8th Tournament (2830 AΩX)Edit

Winner(s): Gawn Brawdia & Siegfried Atma
The Final went to a double ring out.
Prize: ?

  First Round Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Lambda Zellwegger    
2  Balgaine Ales    
     Lambda Zellwegger    
 
     Alpha    
3  Alpha  
4  Maestro    
     Lambda Zellwegger    
     Gawn Brawdia    
5  Albel Nox    
6  Gawn Brawdia    
     Gawn Brawdia  
 
     Crimson Knight    
7  Crimson Knight  
8  Sith Riebaure    
     Gawn Brawdia  
     Siegfried Atma  
9  Shadow Knight    
10  Indigo Knight    
     Shadow Knight  
 
     Siegfried Atma    
11  Siegfried Atma  
12  Beowulf Atma    
     Siegfried Atma  
     Azure Knight    
13  Azure Knight    
14  Nikolai Sokolov    
     Azure Knight  
 
     Freya Arianhod    
15  Heath Fioreasia  
16  Freya Arianhod    

9th Tournament (2840 AΩX)Edit

Original TournamentEdit

Main article: Omega Destruction

Winner(s): Beowulf Atma
Beowulf had won the final by submission but would be disqualified for killing his opponent shortly afterwords.
Prize: ?

  First Round Quarterfinals Semifinals Final
                                     
1  Iron Shiek    
2  Joseph von Ranke    
     Iron Shiek    
 
     Ajaxis    
3  Ajaxis  
4  Valeri Nikitin    
     Ajaxis    
     Albedo    
5  Jeremy Non    
6  Damien Evanstar    
     Jeremy Non  
 
     Albedo    
7  Damien Demento  
8  Albedo    
     Ajaxis  
     Beowulf Atma  
9  Alpha    
10  Lepold Rios    
     Alpha  
 
     Bye    
11  Proud Clod  
12  William Regal    
     Alpha  
     Beowulf Atma    
13  Brian Scott    
14  Beowulf Atma    
     Beowulf Atma  
 
     Paul Feunx    
15  Paul Feunx  
16  Cornelio Nesta    

Restarted TournamentEdit

The tournament was restarted several days later because of the results of the final round of the previous tournament between Ajaxis and Beowulf.

Winner(s): Nightmare/Scythe
Prize: Scythe was promoted and given the Dragovian Sword

  1st Round 2nd Round 3rd Round Quarter-Finals Semi-Finals Finals
                                                         
1  Hauser Blackwell    
2  SA 473    
     Hauser Blackwell    
     Rhyme    
3  Freya Arianhod  
4  Rhyme    
     Hauser Blackwell    
     Gawn Brawdia    
5  Damien Evanstar    
6  Rouskei    
     Rouskei  
     Gawn Brawdia    
7  Failure  
8  Gawn Brawdia    
     Bye    
     Perfect Soldier    
9  Albel Nox    
10  Christ    
     Albel Nox  
     Perfect Soldier    
11  Perfect Soldier  
12  Valeri Nikitin    
     Perfect Soldier  
     Lambda Zellwegger    
13  Phoenix    
14  Enil Aidem    
     Phoenix  
     Lambda Zellwegger    
15  Balgaine Ales  
16  Lambda Zellwegger    
   Perfect Soldier    
   Unknown Soldier    
17  Konata    
18  Maestro    
     Konata [1]    
     River    
19  Proud Clod  
20  River    
     River    
     Unknown Soldier    
21  Izzie    
22  San    
     Izzie  
     Unknown Soldier    
23  Unknown Soldier  
24  Asuka    
     Unknown Soldier  
     Connor Glider    
25  Taika    
26  James Proudstar    
     Taika  
     Connor Glider    
27  Lala-Ru  
28  Connor Glider    
     Connor Glider  
     Alpha    
29  Jeremy Non    
30  Alpha    
     Alpha  
     Clarik    
31  Zangan Ox  
32  Clarik    
   Perfect Soldier  
   Nightmare [2]  
33  Zegan Ox    
34  Nightmare    
     Nightmare    
     Azure Knight [1]    
35  Damien Demento  
36  Azure Knight    
     Nightmare [2]    
     Albedo    
37  Alexi Armond Grimrose    
38  Eve    
     Eve  
     Albedo    
39  Vordoru  
40  Albedo    
     Nightmare [2]    
     Ajaxis    
41  Natalya Neidhart    
42  Rakka    
     Natalya Neidhart  
     Ajaxis    
43  SA 475  
44  Ajaxis    
     Ajaxis  
     Darafel    
45  Nell    
46  Tatsuki    
     Nell  
     Darafel    
47  Isaribi  
48  Darafel    
   Nightmare [2]  
   Twilight Chigiri    
49  Tozoro    
50  Raven    
     Raven    
     Twilight Chigiri    
51  Twilight Chigiri  
52  Joseph von Ranke    
     Twilight Chigiri    
     Maul    
53  Bass    
54  Maul    
     Maul  
     Yusuke Nebular    
55  Haine  
56  Yusuke Nebular    
     Twilight Chigiri  
     Queen    
57  Nymph    
58  Relic    
     Relic  
     Rugal    
59  Brendan  
60  Rugal    
     Rugal  
     Queen    
61  Iron Shiek    
62  Sanosuke    
     Sanosuke  
     Queen    
63  Nuur  
64  Queen    
  • [1]. Forfeited their match before it started.
  • [2]. Was introduced as Scythe from round 3 onwards.

10th Tournament (2850 AΩX)Edit

Main article: Omega II: Tag Team Tournament

Winners: Coresatsuno Siphondel & Raizen Toshira
Runner Up: Porto & Nuur Al-Qatar
Prize: The Dragovian Sword, though it was thought to be the X-Calibur.

11th Tournament (2860 AΩX)Edit

Main article: Omega III: Dark Resurrection

Winner: Final Ended in a No Contest after interference from The Judge Master.
A group stage took place before the knockout stage.

  Semifinals
Final
                 
 Albel Nox    
 Raizen Toshira    
       Albel Nox  
     Drake  
 Porto  
 Drake    

StatisticsEdit

Most ReignsEdit

  • 3 - Scourge

Youngest ChampionEdit

  • 10 - Scythe
  • 17 - Augst Henriksen
  • 18 - Siegfried Atma
  • 19 - Gawn Brawdia
  • 20 - Scourge

Oldest ChampionEdit

  • 45 - Azure Knight
  • 40 - Trode Levesque / Crimson Knight & Scourge
  • 30 - Scourge & Yusuke Nebular

Most WinsEdit

  • 11 - Shadow Knight & Azure Knight
  • 10 - Scourge
  • 8 - Trode Levesque / Crimson Knight & Yusuke Nebular*

Most MatchesEdit

  • 18 - Shadow Knight - 11 Wins, 1 Draw, 6 Losses
  • 17 - Azure Knight - 11 Wins, 2 Draws, 4 Loses
  • 15 - Crimson Knight - 8 Wins, 3 Draws, 4 Losses
  • 10 - Scourge - 10 Wins.
    • 10 - Yusuke Nebular - 8 Wins, 2 Losses
    • 10 - Beowulf Atma - 7 Wins, 2 Losses, 1 No Contest
    • 10 - Lambda Zellwegger - 7 Wins, 3 Losses
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.